Izbore u Afganistanu platila je djelomično i Hrvatska
![Izbore u Afganistanu platila je djelomično i Hrvatska Izbore u Afganistanu platila je djelomično i Hrvatska](../images/politika_5_a.jpg)
Prvi neslužbeni rezultati izbora u kojima je poginulo devetero civila, devetorica policajaca, osmorica vojnika, 21 taliban i 4 bombaša samoubojica, a za koje je predsjednik Karzai izjavio da su završili uspješno, doznat će se tek u subotu 22. kolovoza.
Iako talibani na dan predsjedničkih izbora nisu izvršili niti jedan napad velikih razmjera kakvima su prijetili, 73 napada u 15 pokrajina u kojima je poginulo 50 ljudi, ipak je utjeralo strah u kosti mnogim biračima, te je vlada zbog slabog odaziva produžila glasovanje za puni sat.
Prvi neslužbeni rezultati izbora u kojima je poginulo devetero civila, devetorica policajaca, osmorica vojnika, 21 taliban i 4 bombaša samoubojica, a za koje je predsjednik Karzai izjavio da su završili uspješno, doznat će se tek u subotu 22.kolovoza. Takav krvavi ishod, bio je i glavni razlog represivne medijske blokade, kojima je ministarstvo vanjskih poslova zabranilo da izvještavaju o nasilju u vrijeme glasovanja, kako se birači ne bi uspaničili i propustili dati glas Karzaiju.
Iako glasovanje – na kojem odvojeno glasuju žene i muškarci – prati mnoštvo stranih promatrača, izborna prijevara unaprijed se dogodila. Hamid Karzai svoje je glasove, naime, već unaprijed pokupovao za mizernu cijenu od 5 do 10 dolara. Također, čak 10 posto biračkih mjesta zbog terenske nepristupačnosti nije bilo dostupno glasačima, što opet ide u prilog Karzaiju.
Njegov glavni rival Abdulah Abdulah, 48-godišnji oftalmolog i bivši šef diplomacije, u anketama je imao podršku 26 posto birača, što znači da Karzai vjerojatno neće moći računati na pobjedu u prvom krugu izbora. U potencijalnom drugom krugu protivnik bi Karzaiju mogao biti i Ashraf Gani, 59-godišnji Afganistanac koji je od svih kandidata najviše vremena proveo na Zapadu.
Danas je londonski dnevni list Al Sharq Al Awsat objavio da će afganistanski izbori stajati 232 milijuna dolara, a financirat će ih sve zemlje članice NATO-a, uključujući i Hrvatsku, čiji se pripadnici oružanih snaga ISAF-a nalaze u toj zemlji.
U odjelu za odnose s javnošću Ministarstva obrane Republike Hrvatske rekli su nam da Hrvatska nije uplatila izravno novac za financiranje predsjedničkih izbora u Afganistanu, nego da kao i sve druge članice plaća godišnju članarinu NATO-u, iz koje dio sredstava odlazi TRUST fondovima iz kojih se pokrivaju razni troškovi, pa i oni vezani uz afganistanske izbore.